Kotvičník zemní je jednoletou poléhavou bylinou, která patří do čeledi kacibovitých. Kotvičník můžeme najít růst v širokých oblastech Austrálie, Afriky, Asie a Evropy. Pokud bychom se však měli pídit za původem, tak s největší pravděpodobností pochází z pobřeží Japonska a Číny.
Kotvičníku se daří velice dobře například na zahradách, pastvinách, přímořských píscích, podél potokům a řek a tak podobně.
Kotvičník je velice často pěstovaný zejména pro jeho farmaceutické účely. Pojďme se tedy podívat, co všechno můžete v této rostlině najít.
V prvé řadě se jedná o takzvané rostlinné anabolické steroidy, které jsou souhrnně označovány jako fytosteroly. Největší koncetrace těchto fytosterolů se nachází v kořenech a plodech rostliny. Celá rostliny pak dále obsahuje sapogeniny, mezi které patří trogoghenin, ruskogenin, diosgenin, gitigenin, chlórgenin a tak podobně. Dále v ní naleznete takové látky jako třeba harmin, harman, třísloviny, flavonoidy, pryskyřici, glykosoidy a tak dále.
Kotvičník zemní se používá také v hojné míře při výrobě čajů, přičemž výrobci uvádějí několik přínosů jak pro muže, tak pro ženy. Jedná se například o zvyšování hladiny testosteronu, zvyšování zájmu o sexuální život, snižování vnitřního napětí, zvýšení objemu svalové hmoty na úkor tuku, obnovení životní vitality a tak podobně.
Pokud jde o ženy, tak se jedná o přínosy jako třeba zvyšování hladiny hormonu FHS, potlačení nespavosti, depresí, napětí, proměn nálad, redukce tuku a tak dále.