Cejlonský čaj je černým čajem, který se pěstuje na Srí Lance. Do roku 1972 byla Srí Lanka známá samozřejmě jako Ceylon, proto cejlonský čaj. Cejlonský čaj čaj se používá jak ve směsích, tak také samostatně, přičemž má jemně citrusovou příchuť.
Na konečnou chuť čaje má ale v konečném důsledku vliv také poloha pěstování, přičemž se pěstuje opravdu ve všech možných výškách a lokalitách. Počátek pěstování čaje na Srí Lance bychom viděli zhruba v roce 1867, kdy se začaly osévat čajové plantáže. Na Srí Lance se ještě dříve pěstovala hlavně káva, avšak ta byla zničena vlnouparazitujících hub.
Pokud jde o čajové plantáže, tak na začátku všeho bylo osazeno zhruba devatenáct akrů plochy. Hlavním “vedoucím” zde byl James Taylor, který již měl nějaké zkušenosti v pěstování čajů z Indie, ze které si dovezl spoustu nových postřehů a nových postupů. Čajové lístky byly například ručně rolovány a poté byly zoxidovány sušeny v jílových pecích.
Na čajové burze v Londýně se tento čaj velice dobře a hlavně levně prodával, čímž byla vlastně spuštěna dlouhá historie slavného cejlonského čaje. Pokud bychom se měli podívat na hlavní oblasti pěstování tohoto čaje, tak celkově máme šest oblastí. Jedná o Galle na jihu, Ratnapura na východě, Kandy, blízko hlavního města, Uva, východně od Dimbully, Dimbulla, na západě a konečně Nuwara Eliya.