Pro mnohé neodborníky je čaj pouze nápoj, do kterého se sypou lžičky cukru, medu, sirup nebo citron, případně pár kapek něčeho ostřejší. Nic víc, nic míň. Skuteční fajnšmekři na čaj se ale shodují v tom, že rozpoznat kvalitu od vodové břečky je jednodušší, než by se mohlo na první pohled zdát. Proto se na některé základní zásady podíváme. Základem je znalost toho, na co si má konzument dávat při hodnocení čaje pozor a co není až tak podstatné.
Na úplném začátku je samozřejmé, že o čaj by se člověk měl začít zajímat ne až je na stole v hrníčku, ale už dlouho předtím. Pojďme tedy na samotný začátek. Skuteční odborníci nikdy nezapomínají na zjištění, v jakém stavu se nacházejí samotné čajové lístky, ze kterých bude nápoj připravován. Tato pozornost je mnohdy větší, než hotovému nápoji. Kvalitu čaj totiž snadno poznáme podle lístků čaje. Lístky, které nejsou polámané, tudíž v přirozeném stavu, dokážou vykouzlit neodolatelný a kvalitní čaj. V případě přípravy zeleného čaje, který pochází z Japonska, by barva lístků měla mít zelené, mnohdy až namodralou barvu. Naproti tomu lístky bílého čaje musí být na celém svém povrchu pokryty jemnými chloupky.
Postup přípravy nápoje by se měl bez výjimky perfektně dodržovat. Jen tak je možné zajistit kvalitní čaj. Jakmile si každý osvojí základní postupy, může začít zkoušet různé pokusy například s teplotou vody, časem, během kterého se čaj louhuje nebo s druhem používané vody, díky čemuž může docílit perfektní chuť čaje, která vyhovuje tomu konkrétnímu člověku.
Po procesu přípravy čaje nastupuje ten čas, během kterého musíme zkontrolovat barvu nálevu, jestli odpovídá. Samozřejmě správný odstín je velmi důležitý. I díky němu můžeme rozeznat kvalitu čaje. Jedná se o jedno z kritérií, podle kterého poznáváme krásu a kvalitu čaje. Nápoj servírovaný v čistě bílém nebo dokonce v průhledném skle je nejen hezký na pohled, ale i konzumenti si mohou vychutnat nejen chuť čaje, ale především pokochat se barvou samotného nápoje.
Obecně platí, že čím je barva vylouhovaného čaje je tmavší, tím je chuť nápoje plnější, výraznější. Pokud nalezneme na dně šálku sediment, většinou se jedná o méně kvalitní čaj. Výjimkou jsou japonské zelené čaje, u kterých toto pravidlo neplatí.
Nejen chuť, ale i vůně nápoje je velmi důležitá a konzument z ní ledacos pozná. Vydáme-li de do Taiwanu, kde se v čajovnách se nachází speciální nádoby na čaj, které dokážou udržet vůni až do poslední doušku před vypitím. Pokud se naučíte vnímat vůni čaje, zjistíte, že se svému nápoji budete čím dál tím víc přibližovat.