Nápoj yerba maté, původem z Jižní Ameriky, byl ještě donedávna v Čechách i na Slovensku spojen hlavně s čajovými znalci a vyznavači zdravé výživy a životního stylu. Tento Nápoj Bohů, jak mu vždycky přezdívali argentinští indiáni, je však poslední dobou vidět i tam, kde by ho člověk ne zcela čekal. Svými povzbuzujícími účinky na sebe totiž yerba přitahuje pozornost i tam, kde se čaji a jeho kamarádům zrovna moc neholduje. Není se ale nakonec čemu divit. Yerba umí zahnat hlad, dodat tělu potřebnou energii a, jak zjistili farmakologové z Illinoiské univerzity, může se také jednat o účinného pomocníka proti rakovině tlustého střeva.
Podle známých pramenů je právě yerba maté tím klíčovým nápojem, kterým Indiáni před staletími vítali cizí návštěvníky. Podle archeologů se také nápoj sám těšil velké úctě, hlavně v Jižní Americe, odkud pochází. Směs pro jeho přípravu byla nalezena v hrobech mezi dalšími cennými předměty, které tam byly uloženy. A nelze zapomenout ani na tradiční lidové léčitelství, jehož je cesmína paraguayská nedílnou součástí. A i dnešní testy v laboratořích potvrzují mnohé pozitivní účinky právě yerby maté na lidský organismus po všech stránkách. Důvod je přitom poměrně jednoduchý. I když to při pohledu na šálek maté nemusí tak vypadat, je to velká zásobárna vitaminů, minerálů a nechybí ani antioxidanty. Zastoupen je určitě vitamin A, B, C, a E či betakaroten. Pokud jde o minerály, zmiňme aspoň vápník, hořčík, draslík a železo.
Přestože to nejsou jediné přínosné látky v tomto čaji, stala se yerba maté v zemích jižní Ameriky velmi populární z jiného důvodu. Narážíme tu samozřejmě na povzbuzující účinky tohoto nápoje. Právě lístky cesmíny také obsahují mimo jiné i deriváty kofeinu.
Mimo schopnosti posílit organismus a doplnit energii je nápoj yerba maté populární také díky své schopnosti zahnat hlad. Inspirací pro rozšíření z tohoto důvodu byla opět zkušenost místních indiánských kmenů. Yerbu maté totiž kmeny používali během silných veder nebo obecném nedostatku potravin.
A terapeuti v oblasti výživy a životního stylu si na yerbu vzpomněli v momentě, kdy hledali přírodní způsob, jak své klienty zbavit přebytečných kilogramů. Krom čajového rituálu samotného se tak yerba maté užívá jako součást různých diet, právě protože je schopna pomoci jednotlivci s tolik trápivými pocity hladu při těchto léčebných kůrách.
K tomu všemu ale připojme ještě jeden důvod, proč pít maté. Ten se připojil teprve v nedávné době a je jím velmi přínosná prevence a léčba rakoviny tlustého střeva. Farmakologické laboratoře univerzity v Illinois totiž prokázaly, že již zmíněné kofeinové deriváty snižují zánětlivost tkání a mají také schopnost způsobit smrt nádorových buněk slepého střeva.
V maté se totiž vyskytuje také kyselina kofeylchinová. Ta za prvé obecně tlumí záněty tkání, z nichž se později často vyvinou právě nádory tlustého střeva, a za druhé ve vyšších koncentracích přímo zabíjí nádorové buňky, přičemž zdravých si ani nevšimne.