Řebříček obecný je vytrvalou bylinou, která patří do čeledi hvězdnicovitých a dorůstá zhruba od deseti do osmdesáti centimetrů. Latinské jméno této byliny je Achillea, což samozřejmě odkazuje na řeckého bájného hrdinu Achillese, který si podle legend touto bylinou ošetřoval své tržné rány v Trojské válce.
Mezi české lidové názvy této byliny patří například myší ocásek, žebřík, Achillova bylina, zaječí chléb, husí jazýček a tak podobně. Pokud jde o léčitelství, tak v bylině najdeme takové látky jako třísloviny, flavonoidy, alakaloidy, hořčiny a hlavně silici s obsahem aluzénu.
V klasickém lidovém léčitelství nacházíme její využití například při zlepšování chuti jídla, zvyšování tvorby žluče, povzbuzování vylučování šťáv z žaludku a v celkovém zlepšení trávícího traktu. Jinak tato bylina působí močopudně, utišuje kašel, působí na krevní oběh, podporuje hojení a působí také desinfekčně. Velice často je využívaný například při menstruaci, kdy tišší křečovité bolesti.
Pokud je řebříčku moc, tak se mohou objevovat bolesti hlavy, závratě a omámení. Řebříčkový čaj působí také proti nadýmání, v případě plicního onemocnění, při zánětlivém onemocnění kůže, hltanu, dutiny ústní a tak podobně. Jedná se o docela levnou záležitost, v lékárnách jej můžete pořídit za něco kolem čtyřiceti korun.